Historia powstania Makowa Podhalańskiego sięga roku 1358. Prawa miejskie nabyło w 1840 r., obecnie liczy ok. 6 tys. Mieszkańców. Położony jest w górach Beskidu Makowskiego na trasie kolejowej Kraków – Zakopanem i na trasie drogowej ze Śląska na Nowy Sącz i Zakopane.

Przepływająca przez Maków Podhalański rzeka Skawa tworzy malowniczą kotlinę górską otoczoną od wschodu pasmem Koskowej Góry (Beskid Makowski), a od południowego zachodu pasmem gór Policy i Jałowieckiej (Beskid Żywiecki). Takie ukształtowanie terenu stwarza dobre warunki do uprawiania różnych form turystyki i wypoczynku. Okolica obfituje w rozległe kompleksy leśne i różnorodną roślinność urozmaiconą licznie przepływającymi potokami górskimi.

W Makowie Podhalańskim polecamy zwiedzenie kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego z XIX w. oraz Izby Regionalnej, w której zgromadzone są eksponaty dotyczące kultury i historii miasta i gminy, przedmioty domowego użytku, a także okazy znanego w kraju i za granicą haftu makowskiego.

Latem każdego roku odbywa się tu szereg imprez plenerowych jak Tydzień Kultury Beskidzkiej z udziałem zespołów folklorystycznych z całego świata, Międzynarodowy Plener Malarsko-Rzeźbiarski, Wyścig Rowerów Górskich czy Zawody Jeździeckie o puchar Burmistrza.

Stąd 7 km do Suchej Beskidzkiej obchodzącej w 2005 roku jubileusz 600-lecia swej historii. Znajdują się tam takie zabytki jak renesansowy zamek zwany „Małym Wawelem„, zespół Kościelno-Klasztorny z XVIII w. oraz pochodząca z XVIII wieku zabytkowa drewniana karczma „Rzym”.

Gościom zainteresowanym dawną i współczesną historią południowej Polski proponujemy odwiedzenie Wadowic – miasta urodzin Jana Pawła II oraz wędrówkę jego szlakami górskimi. Polecamy także dzienne wyjazdy do takich pobliskich miast historycznych i kulturalnych jak Kraków, Oświęcim, Żywiec, Zakopane odległych od Makowa Podhalańskiego o około 50 km.